Doc. PhDr. Václav Soukup, CSc.

Václav Soukup je kulturolog a sociokulturní antropolog, který se dlouhodobě zabývá výzkumy kultury v historické a komparativní perspektivě. Specializuje se na filozofii kultury, teorii kultury, dějiny umění, management kultury a kulturní politiku.

Václav Soukup  vystudoval obor teorie kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde také absolvoval vědeckou aspiranturu. V letech 2011 až 2013 působil jako vedoucí Katedry kulturologie. V roce 2015 se habilitoval ve studijním oboru kulturologie a poté působil  na Ústavu etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V roce 2016 až 2019 byl rektorem Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha (dnes University College Prague),  kterou profiloval jako moderní vysokou školu vychovávající odborníky v oblasti diplomacie, kulturní politiky, veřejné správy a public relations. Od roku 2024 působí na Vysoké škole ekonomické v Praze (Katedra Arts managementu), kde zajišťuje výuku předmětů Filozofie a kultura v evropských dějinách, Trh umění, ekonomika a management muzeí umění a galerií, Kulturní politika, národní, regionální a místní kultura.

V průběhu svého působení na akademické půdě byl Václav Soukup  řešitelem celé řady vědeckých grantů, které byly věnovány empirickým longitudinálním výzkumům realizovaných na území České republiky. Jejich předmětem byla teoreticko-empirická analýza a interpretace: (1) funkcí lokální kultury, (2) kulturní změny v lokální společnosti, (3) kulturního potenciálu, (4) globální a lokální kultury, (5) veřejných kulturních služeb atd.  V letech 2017 až 2022 byl členem týmu, který v rámci programu NAKI  realizoval empirický výzkum věnovaný záchraně tradičních řemesel (výzkumný projekt Řeč řemesel).

Paralelně s výzkumy na území České republiky se Václav Soukup zúčastnil řady mezinárodních vědeckých projektů. Společně s Barborou Půtovou vytvořili, koordinovali a realizovali výzkumný projekt, který byl věnován hledání kořenů lidské umělecké kreativity. Jeho výsledky byly publikovány společně s devatenácti zásadními studiemi předních světových paleoantropologů a archeologů v knize The Genesis of Creativity and the Origin of the Human Mind(Karolinum Press, 2015). Inspirativní byla také jeho participace na knižním projektu The Politics of Joking (Routledge, 2019) nebo zapojení se do mezinárodního výzkumného grantu Industry 4.0 Challenges in Smart Cites (Cham: Springer, 2023). Významná je jeho dlouhodobá spolupráce s Moravským zemským muzeem v Brně (Centrem kulturní antropologie). Odborné výstupy ze společných výzkumných aktivit jsou s mezinárodním dopadem každoročně publikovány v českém a anglickém jazyce v periodiku Study Series of the Centre for Cultural Anthropology. Součástí antropologických výzkumů Václava Soukupa jsou jeho četné expedice do významných evropských prehistorických  archeologických lokalit. V průběhu svých transkulturních výzkumných cest (Jáva, Bali, Thajsko, Maroko, Turecko, Uzbekistán, Mexiko aj.) věnuje  zvýšenou pozornost sakrální architektuře, místnímu výtvarnému umění a lokálním náboženstvím.

Mezi nejvýznamnější  vědecké publikace Václava Soukupa patří knihy Dějiny sociální a kulturní antropologie (1996), Přehled antropologických teorií kultury (2000), Dějiny antropologie (2004), Antropologie: teorie člověka a kultury(2011), Prehistorie rodu Homo (2015), Umění a kultura království Benin (2016, spoluautoři Joseph Nevadomsky a Barbora Půtová), Pravěké umění (2021, spoluautoři Jean Clottes, Barbora Půtová) a Antropologická imaginace (2025, v tisku). Jeho kniha Dějiny antropologie byla oceněna Cenou rektora Univerzity Karlovy jako nejlepší publikace v oblasti společenských věd za rok 2004.

Za přínos k rozvoji české antropologie obdržel Václav Soukup na Masarykově univerzitě v Brně Cenu zakladatele Antropologického ústavu Vojtěcha Suka.

Pokud Vám právě v této chvíli  Václav Soukup nebere telefon, je velmi pravděpodobné, že právě stoupa na některou ze starověkých pyramid nebo se noří do nitra prehistorické  jeskyně, aby zde studoval pravěké malby. Nelze ovšem vyloučit, že v některé ze svých oblíbených kaváren právě testuje pravdivost slavného výroku francouzského básníka Charlese Baudelaira: „Nechcete-li být nevolníky a mučedníky času, opíjejte se, neustále se opíjejte! Vínem, poezií, ctností – čím vám je libo!“