Mgr. Mario Kubaš, Ph.D.

Mario Kubaš je kulturolog, mediální analytik a Arts manažer. Specializuje se na kulturní politiku s důrazem na její ekonomizující dimenzi, kriticky reflektuje kulturní a kreativní průmysly, věnuje se problematice kulturní statistiky. Zabývá se otázkou kreativity, kterou vztahuje k ekonomii, dějinám umění, evoluční antropologii a psychologii. Zároveň se věnuje problematice prezentace kulturních událostí v českých médiích.

Mario Kubaš studoval činoherní herectví na Akademii múzických umění v Praze, estetiku a religionistiku na Masarykově univerzitě v Brně, žurnalistiku na Univerzitě Karlově v Praze, management kultury a médií na Sciences-Po v Paříži, doktorskou práci pod vedením doc. Jiřího Patočky obhájil na katedře kulturologie na Univerzitě Karlově. Během studií natočil jako herec několik českých filmů. Pět let působil jako redaktor, moderátor a editor kulturní redakce zpravodajství České televize.

Mario Kubaš se v roce 2013 stal stipendistou programu vlády Spojených států amerických zaměřeného na studium americké kultury a společnosti. Je členem mediální rady Národního památkového ústavu. Vede celorepublikový projekt Periferie (na periferii), který mapuje a aktivizuje lokální umělecká centra po celé České republice.

Mario Kubaš mluví anglicky a francouzsky. Ve svém volném čase se rád nerušeně prochází, poslouchá Mahlera či Janáčka, hraje šachy. Je milovníkem rekreačního i závodního námořního jachtingu. V současnosti připravuje pro studenty Arts managementu jachtařskou toulku po chorvatském kulturním dědictví.